NOCE SIÓSTR BRONTЁ

Susanne Schneider

"Noce sióstr Brontë"

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego.

przekład: Danuta Żmij - Zielińska

reżyseria: Bożena Suchocka

scenografia: Jan Kozikowski

asystenci reżysera: Monika Sidor, Ryszard Abraham

PREMIERA: 12 stycznia 2013 r.

Obsada:

Charlotte - Afrodyta Weselak

Anne - Paulina Komenda

Emily Jane - Aleksandra Radwan

Lord Byron - Piotr Piksa

Branwell - Michał Poznański

Dramat Susanne Schneider (ur. 1952), cenionej niemieckiej pisarki oraz reżyserki teatralnej, radiowej i telewizyjnej, jest portretem pisarskiej rodziny Brontё: Charlotte, Anne oraz Emily Jane. Utwory sióstr, m. in.: „Wichrowe wzgórza", „Dziwne losy Jane Eyre” czy „Agnes Grey" na stałe weszły do kanonu literatury. Powieści te, zwłaszcza "Wichrowe wzgórza", znamy też z licznych adaptacji filmowych. Schneider pokazuje artystki od początku ich ścieżki twórczej do śmierci. W sposób poruszający i bliski współczesnemu widzowi opisuje rozterki towarzyszące młodym pisarkom. Oddaje też niepowtarzalną więź łączącą siostry. Jednocześnie świetnie szkicuje tło historyczno – obyczajowe XIX – wiecznej Anglii, uwzględniając pozycję kobiety w ówczesnym społeczeństwie. Za "Noce sióstr Brontё" Schneider otrzymała Nagrodę im. Adolfa Grimme.

Najbardziej interesowało nas to, co dzieje się w duszach bohaterek – ich stosunek do rzeczywistości, determinacja oraz wysiłek, jaki włożyły w to, by zaistnieć. Fascynowała nas nieprawdopodobna wiara w siłę marzeń. (...)

Bywa w życiu, że marzenia przegrywają z codziennością. Ale większość pokazanych na scenie zdarzeń uzmysławia, jak niezwykła siła kryje się w wyobraźni i głębokiej wierze w siebie i swój talent.

Bożena Suchocka

Młodzi aktorzy: Paulina Komenda, Aleksandra Radwan, Afrodyta Weselak, Piotr Piksa i Michał Poznański pracują pod opieką dr Bożeny Suchockiej.
Bożena Suchocka - aktorka, reżyser, pedagog, w latach 2002-2008 dziekan Wydziału Aktorskiego AT, reżyserowała m. in. na scenach Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka, Teatru Narodowego, Teatru Ateneum i Teatru Rozmaitości.

„Noce sióstr Brontë” w reżyserii Bożeny Suchockiej to spektakl dyplomowy warszawskiej Akademii Teatralnej, który dał możliwość wykreowania trzem młodym studentkom IV roku Wydziału Aktorskiego ról, które powinny każdej z wykonawczyń zapewnić propozycję angażu w najlepszych polskich teatrach.
Wiesław Kowalski, „Teatr dla was”

Spektakl trwa 1 h 15 minut

Wydarzenie na Facebooku.

Wywiad Marty Kaszuby z Bożeną Suchocką,"Teatralia" 2013 nr 47

recenzja Hanny Kłoszewskiej w serwisie e-teatr.pl, Co warto powiedzieć, a co lepiej przemilczeć

recenzja Agaty Skrzypek w "Teatrakcjach": Dałeś im, Boże, dyplom niepospolity!

recenzja Wiesława Kowalskiego w serwisie "Teatr dla was": Wewnętrzne moce sióstr Brontë

Ewa Jaworska "Noce sióstr Brontё". Wrzosowiska pamięci

Galeria zdjęć ze spektaklu na Facebooku

Patronat medialny:

teatralia

dla studenta

Rezerwacja biletów:
rezerwacja.tcn@at.edu.pl
tel.22 635 99 39
BILETY: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

12. stycznia, godz. 19:00
13. stycznia, godz. 19:00